The Benefits of Powdered Milk

January 28, 2010, by Lauren (Mrs. MSB)

Honeyville Farms Instant Milk
#10 can of Instant Milk

The price of milk is up

I am one of the biggest proponents of the benefits of powdered milk for several reasons. About 18 months ago the price of a gallon of milk in the San Francisco bay area went up to over $4.00 a gallon. OVER FOUR DOLLARS FOR A GALLON OF MILK!!!

Although we could afford it, I refused to pay that price. A year earlier I was complaining because the price was fluctuating between $3.40 – $3.50 a gallon. Who would’ve thought the price would shortly go over $4.00? (But there is no inflation?!)

Powdered milk in bulk

Ken and I decided to look into powdered milk. What we discovered may surprise you. We found several websites where you can purchase powdered milk in #10 cans.

Honeyville Grain

(they are not an advertiser, we just like this product)

We decided to buy one can (of their ‘Milk Alternative’) to see if it would suit our palettes. After our first pitcher, we were hooked and here’s why.

-This is not the powdered milk of our youth.  It tastes great!  But here’s a word of warning.  After you mix your first batch, don’t take your first taste until after you’ve refrigerated it for a few hours.  I’ll admit, it doesn’t taste too great when it’s warm.  And make sure you use a whisk to mix, not a spoon.

-It has a ten year shelf life unopened, and a one to two year shelf life if opened. The two of us go through a can about every 6 weeks.

-There is no more waste. You can mix as much or as little as you need. For the two of us, I mix 6 cups at a time. I have two pitchers that I rotate, so when one is getting low, I mix another batch so there is always some that is refrigerator cold. No more throwing away a quarter of a gallon because it went bad before you could drink it all.

-The nutritional value is comparable to store bought milk. In fact, the powdered milk has a little less fat.

-The price, if you buy a case, INCLUDING SHIPPING, comes out to $2.25 a gallon. If you stock up and buy a case, chances are you won’t be making that trip to the store just to pick up milk because you ran out.  This is a great prep to add to your stock. So give it a try!bsp;