Cheap Breakfast for Surviving Hard Times

9-grain-cracked-cereal

For only 10-cents per serving, you could enjoy a healthy and inexpensive breakfast, or any meal, with a cracked grain cereal mix. Here’s how…


 

9 Grain Cracked Cereal Mix

You may be affected by hard times, or you are simply looking for ways to be more frugal with your food budget while searching for ways to squeeze a bit more out of your budget.

With rising food prices, even small changes in spending habits can add up to big savings over time. This particular cracked-grain cereal breakfast tip is one that you might consider. It tastes good, and it’s healthy!

9-grain cracked cereal is just that, a mixture of nine cracked grains (the kernel of the grain is literally cracked-split). There are many types, varieties, and brands available out there… One that I like is available from Honeyville (they are not an advertiser or affiliated with us). It contains Spring Wheat, Winter Wheat, Soft White Wheat, Corn Grits, Barley Grits, Steel-Cut Oats, Cracked Rye, Millet, and Flaxseed.

The most economical way to purchase this is in a 50 pound bag, which as of this post is priced at $51. As with anything, your money is stretched much further if you buy in bulk.

 
To calculate the cost per serving, which is 1/4 cup,

50 pounds = 800 ounces
1 cup of this mix weighs 6 ounces, so there are 133 cups in this 50 pound bag (800 / 6)
4 (servings per cup) x 133 (cups in this 50 pound bag) = 533 servings per 50 pound bag
$51 / 533 servings = $0.095 per serving – call it 10-cents

That’s right… just 10-cents!

 

9-Grain Recipe

9-grain-cereal-with-honey

Add 1/4 cup of nine-grain cracked cereal to 1 cup of water and heat slowly for about 20 minutes (or microwave for 2 minutes – let stand for a few more).

After cooking, you can add additional toppings for added flavor such as a pinch of salt, butter, sugar, or honey. My favorite is to simply add a tablespoon of honey.

Not only does it taste good, but this small quantity of grains will keep you feeling full for many hours (due to the fiber content) and entirely eliminate cravings.

 
One serving contains,

140 calories (add 60 for Tbsp of Honey)
10 fat calories – 1 gram
28 grams total carbohydrate
5 grams fiber
5 grams protein

This 9 grain mix is a great survival preparedness food to include in your food storage because it is easy to store, inexpensive, and has over 500 servings per 50 pound bag!

Share this article!
SHARE This! by Email
SHARE This! Facebook
SHARE This! Twitter
SHARE This! Google+
SHARE This! Pinterest

This Page - Unique Human Visits
0 (today) 10 (week) 48 (month)

Related Posts That You Might Like:



29 Comments

  1. Anon 01/05/2014
  2. peanut_gallery 01/05/2014
    • Just Sayin' 04/18/2018
  3. Tex 01/05/2014
  4. benjammin 01/05/2014
  5. PHYLLIS BARRY 01/05/2014
  6. Anon 01/05/2014
    • Ken Jorgustin 01/05/2014
      • Anon 01/05/2014
  7. billg 01/05/2014
    • Tex 01/05/2014
    • LD 01/06/2014
  8. Charli 01/05/2014
  9. Mark 01/05/2014
  10. Bruce 01/06/2014
    • LD 01/06/2014
  11. Tanja 01/06/2014
    • Lord Snow 01/06/2014
  12. peanut_gallery 01/06/2014
  13. Fyayldt 01/06/2014
  14. ED 01/06/2014
  15. kdonat 01/06/2014
    • Anon 01/06/2014
      • kdonat 01/10/2014
  16. Norm 01/08/2014
  17. Dave W 01/26/2014
  18. wolfsong 03/19/2014
  19. Kevin 03/29/2017
  20. yolo 04/17/2018

Leave a Reply

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!